آشنایی کامل با انواع بخاری

آشنایی با انواع بخاری

Ξ با بخاری و انواع آن بیشتر آشنا شویم

ما در کشوری چهار فصل زندگی می کنیم و به همین دلیل هر سال تابستان های گرم و زمستان های سردی را تجربه می کنیم. همان قدر که در تابستان و با گرم شدن هوا نیاز به وسایل سرمایشی داریم، در زمستان نیز استفاده از وسایل گرمایشی امری ضروری و اجتناب ناپذیر است.

 

در بیشتر مناطق کشورمان، دمای هوا در فصل زمستان به منفی صفر هم می رسد و این در حالی است که شما می توانید با گرمای مطبوعی که یک بخاری تولید می کند، از فصل زمستان و تماشای برف از پنجره منزلتان لذت ببرید.

آشنایی با انواع بخاری

آشنایی با انواع بخاری

Ξ بخاری می تواند گزینه خوبی برای شما باشد اما باید در انتخاب آن دقت کنید

عده ای از افراد به دنبال انواع بخاری، برای مقابله با فصل سرما هستند، اما انتخاب یک بخاری که برای شما کاملا مناسب باشد کار ساده ای نیست و باید حتما برای تهیه آن نکاتی را در نظر داشته باشید.

 

این تجهیزات به دلیل تولید حرارت و نوع سوخت مصرفی شان، اگر به درستی انتخاب و استفاده نشوند، ممکن است حتی برای شما خطرساز هم باشند.

 

بخاری ها انواع مختلفی دارند و انتخاب از میان آن ها، بدون دانستن نکات و مزایا و معایب، ممکن است شما را با مشکلاتی رو به رو کنند. پس با خواندن این مقاله میتوانید مطمئن شوید که با اطلاعات کافی خرید خود را نهایی خواهید کرد.

 

کدام بخاری مناسب من است

بخاری را متناسب با شرایط محیط استفاده آن، انتخاب کنید

Ξ معرفی و بررسی انواع بخاری

حتما برایتان پیش آمده که قبل از خرید بخاری، سوالاتی ذهن شما را درگیر کند و در خرید محصول مورد نظر خود، به شک بیاندازد. البته باید گفت در این مورد حق دارید که نگران شوید. چرا که اگر، با ویژگی های بخاری که مناسب شما و محیط زندگیتان است، آشنا نباشید، قطعا برای شما در آینده، مشکلاتی را به وجود خواهد آورد.

 

 پس به شما تصیه می کنیم حتما این بخش را با دقت بخوانید. در این قسمت می خواهیم انواع بخاری هایی که در بازار عرضه می شوند و شما قصد خرید آن ها را دارید، مورد بررسی قرار دهیم و نکاتی را بیان کنیم.

 

Ξ بخاری های برقی

زمانی که شما در محل زندگی یا محل کارتان، امکان قرار دادن دودکش را نداشته باشید و در مکان مورد نظر شما گاز کشی یا لوله کشی گاز نیز وجود نداشته باشد، بخاری برقی بهترین انتخاب است. بخاری های برقی، انواع مختلفی دارند که در ادامه توضیح می دهیم.

 

♦ بخاری برقی تابشی

در بخاری های برقی تابشی، المنت هایی قرار داده شده که توسط برق داغ می شوند و حرارت تولید می کنند. داخل دستگاه و در پشت این المنت ها، صفحات فلزی منعکس کننده حرارت وجود دارند که باعث تابش حرارت می شوند.

 

ترموستات ایمنی به کار رفته در این بخاری ها، در زمانی که به هر دلیل دستگاه شما واژگون شود، آن را به صورت خودکار خاموش کرده و مانع از ایجاد خطر می شود.

 

◊ کاربرد این تجهیزات

 

بخاری های برقی تابشی، بر حسب تعداد المنتی که دارند، می توانند گرما تولید کنند. ضمنا این تجهیزات می توانند فقط قسمتی از مکانی که شما می خواهید را گرم کنند و نه گرمایش کل محیط.

 

برای مثال قسمتی از اتاق خواب که تخت خوابتان در آن جا قرار دارد، می تواند به خوبی توسط بخاری برقی تابشی، گرم شود.

 

بخاری برقی تابشی

بخاری برقی تابشی

♦ بخاری برقی فن دار

در بخاری برقی فن دار، علاوه بر المنت هایی که تولید حرارت می کنند، یک فن نیز در پشت المنت ها قرار گرفته تا حرارت تولید شده را به بیرون پرتاب کند و باعث رسیدن بهتر حرارت، به محیط شود. در این بخاری ها هم مانند انواع تابشی ، ترموستات ایمنی وجود دارد.

 

◊ مزایا و معایب

 

بخاری برقی فن دار به راحتی نصب و استفاده می شود. همچنین شما برای جابجایی آن نیز مشکلی نخواهید داشت. نیاز به نصب دودکش و لوله کشی گاز وجود ندارد و تنها با زدن دوشاخه دستگاه به برق، می توانید از گرمای آن استفاده کنید.

 

خطراتی مانند نشت گاز و کمبود اکسیژن در این دستگاه ها وجود ندارد. همچنین آلاینده ای نیز تولید نمی شود. ولی وسایل گرمایشی که با برق کار میکنند به علت گران بودن برق نسبت به سایر سوخت ها، هزینه ماهیانه بیشتری دارند.

 

بخاری برقی فن دار

◊ نکته ایمنی

 

حرارت بالایی که این تجهیزات گرمایشی تولید می کند، ممکن است برای فرزندان شما خطرساز شود. بنابرین نباید این بخاری ها را در دسترس کودکان قرار دهید.

 

خطر بخاری

خطر حرارت ایجاد شده توسط بخاری ها، برای کودکان

♦ هیتر

شاید خیلی وقت ها بخاری برقی به اشتباه هیتر هم نامیده شود، ولی در اصل هیتر، وسیله گرمایشی برای مصارف صنعتی و تجاری است و در کل برای مکان هایی با متراژ بالاتر استفاده می شوند.

 

هیتر ها در دو نوع فن دار و بدون فن تولید می شوند و دارای راندمان های مختلفی هستند. در آن ها ترموستاتی وجود دارد که با رسیدن به دمای مورد نظر خاموش و با پایین آمدن دما به صورت خودکار روشن می شود.

 

هیتر

هیتر ها با بخاری های برقی تفاوت دارند

Ξ بخاری های گازی

بخاری های گازی از زمان های قدیم بسیار مورد استفاده بودند. شکل ظاهری آنها به طور کلی یک بدنه چهارگوش فلزی بود که امروزه دچار تغییراتی شده و به اشکال زیبا تری طراحی می شوند. بخاری های گازی در دو نوع دودکش دار و بدون دودکش تولید می شوند.

 

به طور کلی مکانیزم تمام بخاری های گازی به این شکل است که با باز کردن شیر گاز، گاز وارد محفظه ای به نام محفظه احتراق می شود و از ترکیب گاز و اکسیژن، به کمک جرقه، شعله تولید می شود.

 

◊ نحوه عملکرد این تجهزات

 

به طور کلی مکانیزم تمام بخاری های گازی به این شکل است که با باز کردن شیر گاز، گاز وارد محفظه ای به نام محفظه احتراق می شود و از ترکیب گاز و اکسیژن، به کمک جرقه، شعله تولید می شود که محصول این واکنش نیز، شعله، گرما و گاز مونوکسید کربن است.

 

◊ نکته ایمنی

 

بخاری های گازی نسبت به دیگر انواع این تجهیزات، موارد و نکات امنیتی بیشتری دارند. زیرا در اثر سوختن گاز طبیعی، مونوکسید کربن تولید می شود که استنشاق آن می تواند برای انسان کشنده باشد. به همین دلیل توجه به موارد ایمنی هنگام خرید بخاری گازی و رعایت نکات ایمنی هنگام نصب، بسیار اهمیت دارد.

 

بخاری گازی قدیمی

بخاری گازی قدیمی

♦ بخاری گازی بدون دودکش

زمانی که محل کار یا منزل شما، گاز شهری داشته باشد ولی جایی برای نصب دودکش نداشته باشد، بخاری گازی بدون دودکش برای شما انتخاب مناسبی است.

 

◊ نحوه عملکرد

 

عملکرد کلی بخاری گازی بدون دودکش و دودکش دار تفاوت چندانی با هم ندارند اما در این نوع، از فناوری به نام برنر استفاده شده که باعث می شود فرآیند احتراق کامل انجام شود و تولید گاز مونوکسید کربن به مقدار ناچیزی برسد.

 

سیستم ods یا همان (Oxygen Depletion Sensor)، سیستم امنیتی بخاری گازی بدون دودکش است. این سیستم حساسیت بالایی به میزان اکسیژن فضا دارد و به محض پایین آمدن اکسیژن فضا، دسگاه خاموش می شود.

 

این سیستم باعث می شود که امنیت این دستگاه ها قابل قبول باشد و مصرف کننده نگرانی از بابت استفاده از این نوع بخاری های گازی نداشته باشد.

 

◊ این دستگاه برای چه فضا هایی مناسب است؟

 

استفاده از بخاری گازی بدون دودکش در مکان هایی که گردش هوا کم است مانند اتاق خواب، توصیه نمی شود. روشن کردن این تجهیزات در فضای بسته و استفاده از اکسیژن محیط، باعث می شود سیستم ods  عمل کرده و دستگاه را خاموش کند.

 

بخاری بدون دودکش

بخاری گازی بدون دودکش

♦ بخاری گازی دودکش دار

همانطور که در بالا گفته شد، همزمان با روشن شدن شعله، هم حرارت تولید می شود و هم گازی به نام مونوکسید کربن.

 

طراحی بخاری های گازی دودکش دار به گونه ای است که گاز مونوکسید کربن از طریق دودکش خارج شود و حرارت به داخل محیط پخش شود و کمترین هدر رفت گرمایش را داشته باشند.

 

بخاری های گازی دودکش دار در صورتی که به درستی نصب و راه اندازی شوند و تمام نکات ایمنی رعایت شود، انتخاب مناسبی برای منزل شماست و گرمای مطبوع و یکنواختی را در کل محیط ایجاد می کند.

 
بخاری دودکش دار

بخاری گازی دودکش دار

Ξ بخاری هیزمی

بخاری های هیزمی، برای ویلا ها و منازل روستایی بیشترین کاربرد را دارند. این بخاری ها به دلیل نوستالژی بودن، طرفدار دارند. اگر شما هم از آن افرادی باشید که از بوی چوب و سوختن هیزم لذت می برید، می توانید این دستگاه گرمایشی را برای منزل خود تهیه کنید و از زیبایی و گرمای آن استفاده کنید.

 

هزینه سوخت در بخاری هیزمی پایین است و حتی برای کسانی که در مناطق جنگلی و کوهستانی زندگی می کنند، تهیه هیزم، بدون هزینه است. زیبایی بصری این تجهیزات را هم نباید نادیده گرفت.

 

از طرفی سوخت این دستگاه دائمی نیست. بخاری هیزمی از سوختن چوب و هیزم و تنه درختان خشک تولید حرارت می کند، پس شما باید همیشه به فکر تامین هیزم مورد نیاز خود باشید.

 

ضمنا گازها و بوی تولید شده از سوختن چوب ممکن است برای بعضی ها ناخوشایند باشد. همچنین خارج کردن خاکستر حاصل از سوختن چوب کار ساده ای نیست.

 

بخاری هیزمی

بخاری هیزمی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *