اسپلیت چیست؟ معرفی و بررسی مزایا و معایب اسپلیت

اسپلیت چیست؟

اسپلیت نوعی خنک کننده از گاز فشرده به عنوان سیستم خنک کننده استفاده میکند.در این سیستم با تبدیل گاز به مایع و بالعکس عمل خنک کنندگی انجام میپذیرد.

بنابراین به آن کولر گازی نیز میگویند. اسپلیت از دو بخش تشکیل شده که در اصطلاح رایج هریک از این بخش ها را یک یونیت مینامند. یونیت خارجی از تعدادی صفحه ی فلزی (فین) تشکیل شده است که از میان این صفحات مایعی بنام مبرد حرکت میکند. همانطور که از نام این مایع پیداست، وظیفه ی آن خنک کنندگی است.

هوا به درون یونیت خارجی دمیده شده و گرمای خود را از دست میدهد و کاملاً خنک میگردد و سپس توسط لوله هایی به یونیت داخلی منتقل میگردد که وظیفه ی مستقیم خنک سازی محیط را بر عهده دارد. یونیت داخلی نیز با توجه به مدل و ویژگی های خود هوا خنک را به صورت دستی یا اتوماتیک در فضای داخلی به جریان می اندازد و هوای منزل را خنک میکند.

البته باید توجه داشته باشید که عموم انواع اسپلیت ها علاوه بر سرمایش توانایی گرمایش محیط را نیز دارند.

مزایای اسپلیت

مزایای اسپلیت

اسپلیت را معمولاً با این تعریف میشناسند “قدرت خنک کنندگی بالا و در کنار آن مصرف بالای برق”

شاید این تعریف در نسل های اول اسپلیت درست بوده اما اکنون با تکنولوژی های جدیدی که وارد این صنعت شده است؛ مصرف برق اسپلیت نه تنها بالا نیست بلکه بسیار مناسب است.

از سایر مزایای اسپلیت میتوان به این موارد نیز اشاره کرد.

  •  

قیمت اسپلیت

قیمت اسپلیت

شاید شما هم فکر میکنید که قیمت اسپلیت چند برابر قیمت کولر آبی است. اگر چنین است باید بگوییم که اشتباه میکنید. با توجه به ورود تکنولوژی های جدید به صنعت کولر آبی و از سوی دیگر تولیدات گسترده ی کولر های گازی در شرکت های مختلف، قیمت اسپلیت و کولر آبی تفاوت آنچنانی با هم ندارند.

مثلاً شما میتوانید با قیمت یک کولر سلولزی 6000، یک اسپلیت معقول تهیه نمایید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *